18. září 2022

5 tipů, jak se vyhnout podovolenkovému syndromu

5 tipů, jak se vyhnout podovolenkovému syndromu

Přestože jste se nedávno vrátili z dovolené, cítíte se vyčerpaně? Trpíte nedostatkem energie, nemůžete se soustředit, nebo na vás dokonce dolehla úzkost z práce? Pravděpodobně máte tzv. post-vacation syndrom. Pokud se mu chcete vyhnout a raději byste se z dovolené vraceli s čistou hlavou, budou se vám hodit následující triky.

Po roce plném schůzek, telefonátů, e-mailových konverzací a dalších náročných úkolů je letní dovolená pro většinu zaměstnanců vysněnou a hlavně zaslouženou odměnou. Často se však stává, že se z ní lidé vrací do práce ještě unavenější. Tento stav má své pojmenování a říká se mu “post-vacation syndrom” neboli podovolenkový syndrom. Přečtěte si tipy, jak mu předejít. Příprava začíná již doma před dovolenou.

Připravte se na odjezd

Prvním krokem ke klidnému návratu z dovolené je odjet na ní s čistým štítem. Pokuste se před odletem, případně odjezdem, splnit všechny důležité úkoly tak, abyste je pouze neoddalovali a nemuseli jste se s nimi stresovat na dovolené. 

Nezaplňujte kvůli tomu svůj to-do list stovkami různých činností – pouze upřednostněte ty větší a urgentnější. Věřte, že se vyplatí poslední týden před odjezdem raději v práci strávit o chvíli déle, než mít s hořícími úkoly starosti během dovolené a bezprostředně po ní.

Nastavte si automatické odpovědi

Pokud chcete částečně zmírnit pracovní tlak během dovolené, nastavte si před odjezdem automatické odpovědi na e-mail. Když vás během vaší nepřítomnosti kdokoliv kontaktuje, ihned obdrží zprávu, že jste mimo kancelář. Díky tomu se vyhnete netrpělivým kolegům, partnerům nebo zákazníkům. 

Jestliže totiž nepůjde o nic závažného, bude alespoň odesílatel okamžitě vědět, kdy má očekávat odpověď. V případě naléhavých záležitostí vás pak nebude neustále bombardovat, ale rovnou raději kontaktuje někoho jiného.

Během dovolené vypněte

Jestliže jste na dovolenou odjeli s čistým štítem a vše potřebné jste před odjezdem zvládli, je ideální čas na to úplně vypnout. Neustálé kontrolování e-mailové schránky a odpovídání na zprávy vám příliš odpočinku nepřinese. 

Teprve, když se dokážete alespoň na chvíli od práce naprosto oprostit, se vaše hlava opravdu zregeneruje a budete moci po dovolené nastoupit zpět do reality odpočatí. V opačném případě se může stát, že se do práce vrátíte ještě vyčerpanější než předtím. 

Dejte si chvíli na vzpamatování 

Přijet z dovolené a ihned naskočit do rozjetého koloběhu schůzek, e-mailů a povinností není úplně nejlepší nápad. Vyhraňte si proto po návratu alespoň jeden nebo dva dny, během kterých se budete snažit znovu zorientovat. Zjistíte, co se během vaší absence ve firmě odehrálo, a vytvoříte si to-do list na příští dny nebo klidně i týdny. 

Zároveň získáte nějaký čas na návrat do osobního života – vybalíte si, uklidíte si doma, zajdete na nákup, potkáte se s přáteli nebo věnujete chvíli svým koníčkům. I díky tomu pro vás bude aklimatizace v práci mnohem jednodušší. 

Během prvních dnů v práci se pak nesnažte být přespříliš aktivní. Nemusíte všechny úkoly vyřešit najednou. Začněte pěkně zlehka, projděte si vše potřebné a poté se do činností pouštějte postupně. Můžete ale kolegům připomenout, že jste opět k dispozici, aby s vámi mohli počítat.

Popovídejte si s kolegy

Návrat do práce je mnohem příjemnější, když své povinnosti můžete proložit kafíčkem a krátkým popovídáním s kolegy. Během pauzy jim můžete sdělit zážitky z dovolené a zároveň se od nich z první ruky dozvíte, co se v kanceláři během vaší nepřítomnosti dělo. Díky tomu se rychleji dostanete do obrazu a naladíte se na tu správnou pracovní atmosféru

Autor: Petr Hejčl