14. prosince 2021

Pět superpotravin, které vám pomohou zvýšit produktivitu

Pět superpotravin, které vám pomohou zvýšit produktivitu

Zdravá a vyvážená strava má vliv nejen na naše fyzické zdraví, ale i na naši psychiku. Nevhodná a nedostatečná výživa značně ovlivňuje pracovní výkon, protože může podporovat podrážděnost, výkyvy nálad, zhoršenou koncentraci, paměť a únavu. Z tohoto důvodu bychom se měli snažit jíst pravidelně a snížit podíl zpracovaných potravin a fastfoodu v naší stravě. Po čem ale naopak sáhnout?

Ovesná kaše

Není žádným tajemstvím, že snídaně je základ dne, a proto bychom ji neměli vynechávat. Ideální je den začít s potravinami obsahující vysoký podíl bílkovin, jako jsou například vejce nebo miska ovesné kaše. Ovesné vločky mají řadu výhod, které vám pomohou dobře nastartovat pracovní den. Díky vysokému obsahu vlákniny se vločky déle tráví, a proto vás dokáží na dlouhou dobu zasytit. Dejte si ale pozor na kupované instantní kaše, kterém vám spíše místo plnohodnotné snídaně zajistí pořádnou dávku rychlých cukrů.

Pokud se obáváte, že vám příprava ovesné kaše zabere příliš mnoho času, existuje mnoho receptů na ovesnou kaši přes noc, jejíž příprava není vůbec složitá. Stačí smíchat použité ingredience, zalít džusem či mlékem (ať už živočišným, nebo rostlinnou náhražkou), dát kaši přes noc do lednice fermentovat a ráno je připravena ke konzumaci. Dozdobte ji třeba sezónním ovocem a dopřejte si snídani, která vám bude chutnat a zároveň vás zasytí.

Voda

Hydratace hraje důležitou roli při udržování stabilní hladiny energie a v boji proti ospalosti. Pravidelný přísun vody zvyšuje produktivitu a dává podnět mozku lépe myslet. Pokud patříte mezi časté konzumenty kávy, nezapomeňte ji doplnit také sklenkou vody. Předejdete tak zbytečné dehydrataci organismu.

Pokud vám dodržování pitného režimu dělá problém, zkuste si pořídit speciální láhev na vodu nebo obyčejný džbán, který si před prací naplníte a postavíte ho přímo na pracovní stůl. Díky tomu budete mít lepší přehled o tom, kolik jste toho přes den vypili, a pitný režim si tak můžete lépe hlídat. Existuje také mnoho aplikací, které vám s dodržováním pitného režimu mohou pomoct.

Zelený čaj

Pokud potřebujete neustálý přísun kofeinu, zkuste místo kávy zvolit zdravější variantu – zelený čaj. Ten obsahuje v porovnání s kávou menší množství kofeinu a jeho účinky nastupují o něco pomaleji, ale trvají déle.

Užívání zeleného čaje je navíc spojeno se sníženými pocity úzkosti, zlepšením paměti a pozornosti. Extrakt ze zeleného čaje může dokonce pomoci chránit před chronickou únavou.

Avokádo

Tato populární potravina se právem zařadila na seznam superpotravin. Avokádo je totiž jedním z mála ovoce, které obsahuje zdravé mastné kyseliny a draslík, jenž je vhodný pro lidi pociťující častý stres a únavu. Jeho výhodou je snadná příprava, a to na několik způsobů. Avokádový toast může být skvělou dopolední svačinou, ale obohatí také saláty, které se díky němu stanou plnohodnotným a chutným jídlem. 

Ořechy

Svačiny formou sladkých potravin, jako jsou sušenky nebo sladké pečivo, nejsou zrovna nejlepšími potravinami, které by ve vás vyvolaly  produktivitu. Rychlé cukry se totiž vyznačují absencí vlákniny, což přispívá k velmi rychlému trávení a tím i k rychlejšímu vyloučení inzulinu. To v některých případech může způsobit tzv. „vlčí hlad“. 

Zkuste tak místo těchto cukrovinek zvolit jako svačinu raději ořechy třeba v kombinaci s jogurtem a ovocem. Ořechy jsou skvělým zdrojem bílkovin, zdravých tuků, antioxidantů a podporují mozkovou činnost. Navíc obsahují základní vitamíny, které udržují vaše tělo ve správné kondici. 

Autor: Eliška Koňařová