26. dubna 2022

Tipy na snížení produkce kancelářského odpadu

Tipy na snížení produkce kancelářského odpadu

Zatěžování planety nadbytečným odpadem se dá zabránit i na kancelářském pracovišti. Po desetiletí kanceláře na množství produkovaného odpadu nedbaly. Kultura plýtvání je však na ústupu a i samotní designéři kancelářských prostor se snaží využívat recyklované materiály. To je však jen začátek celého procesu.

Koncept zero waste (nulového odpadu) se stal v posledních letech velice populárním. Jde o životní styl, který lidi v každodenním životě nabádá, aby minimalizovali odpad, který produkují, a tím šetřili přírodu i peníze. I když zcela nulového odpadu dosáhnout nelze, dá se tomuto ideálu alespoň přiblížit.

Pro začátek se dejte se zaměstnanci do řeči a zhodnoťte současný stav kanceláře. Zeptejte se jich, jaké odpady v kanceláři vznikají a kam putují, jak se vaši podřízení stravují a jaké odpady při tom vytvářejí a obecně se pobavte o jejich enviromentálním chování a vztahu k přírodě. Analýza současného stavu vám pomůže postupovat lépe ve snaze o menší produkci odpadu.

Recyklace je základ

Místo košů, který má každý zaměstnanec pod stolem, zkuste raději pořídit jeden velký koš a umístit jej vedle nádob na tříděný odpad. Ty by měly být ideálně v reflexních barvách, ať přitahují pozornost. Zaměstnanci mohou mít zpočátku námitky, ale když už cestu s odpadem budou muset podniknout, je větší šance, že jej recyklují. Kromě třídění papíru, plastu a skla se můžete zaměřit i na baterie nebo tonery. Celkově tak zvýšíte procento tříděného odpadu na úkor směsného, nebudete tolik plýtvat ani pytli na odpad.

Recyklované materiály můžete využít při každodenní kancelářské práci. U recyklovaných papírů do tiskárny existuje i varianta se stoprocentní bělostí, pokud by vám vadilo zbarvení papíru do hněda. Pokud to jde, snažte se využít oboustranný tisk, nebo papíry, které mají jednu stranu čistou, využívejte nadále. Preferujte černobílý tisk, ekologickou barvu a tonery, které lze opětovně naplnit.

Použitou elektroniku využijí jiní

Z recyklovaných materiálů pak do kanceláří můžete nakoupit i obálky nebo hygienické potřeby na toaletu, čímž i ušetříte. Nemusíte ani kupovat balenou vodu. I pro pracovní schůzky bohatě postačí kohoutková voda ve džbánku. Pokud není chuťově dobrá, pořiďte na ni filtr. Vyhněte se také jednorázovému nádobí, sešívejte bezsponkovou sešívačkou a místo flipchartů pište na mazací tabule opětovně plnícími fixy.

Zvlášť můžete zřídit i kompost pro organický odpad. Místo vyhazování do směsného odpadu tak získáte zadarmo hnojivo pro svou zahrádku nebo pro rostliny v kanceláři. Už nevyužijete vysloužilou elektroniku? Nevyhazujte ji, zkuste jí nejdříve nabídnout neziskovým organizacím nebo dobročinným obchodům.

Sbohem jednorázovým obalům

Pokud vám dováží obědy cateringová firma, domluvte s ní, aby namísto jednorázových obalu využívala jídlonosiče. V kuchyňce pak můžete mít k dispozici erární krabičky na obědy pro ty, kteří si jídlo nosí z domu. Žádná kancelář se neobejde bez kávovaru. Nepoužívejte kávovar na kapsle, zvolte raději zrnkovou kávu, kterou můžete, stejně jako jídlo, nakupovat do vlastních nádob. Volte raději lokální bio potraviny i fairtrade kávu v biokvalitě.

Snažte se omezit reklamní předměty a pokud nějaké potřebujete, vybírejte takové, které jsou prakticky využitelné a ideálně jsou vyrobeny z recyklovaných materiálů. Přispět můžete dokonce i ke snížení uhlíkové stopy, a to příspěvkem pro zaměstnance na MHD či podporou cyklistiky formou bezpečného parkování nebo sprchy na pracovišti. V takovém případě si ovšem hlídejte spotřebu vody. Ostatní zaměstnanci pak nemusejí po jednom dojíždět každý svým osobním autem, ale v případě blízkého bydliště mohou cestu do práce sdílet v jednom voze.

 

Autor: Radek Preis