Tipy pro zvýšení efektivity hybridní práce
Hybridní model práce je stále populárnější. Kombinuje docházení do kanceláře s běžnou home office, čímž zaměstnancům nabízí obrovskou flexibilitu a volnost. Přestože má takový způsob práce pro firmy velký potenciál, existují u něj i značná rizika, která mohou produktivitu a nasazení zaměstnanců podkopat. Proto jsme pro vás shrnuli nejčastější problémy s hybridní prací a zároveň přinášíme tipy na jejich odstranění.
Obrovskou výhodou hybridního modelu je, že dává každému zaměstnanci svobodu vybrat si takové místo k práci, které se mu zrovna hodí nejlépe. Zatímco někdo totiž z domova pracuje rád, někomu jinému může kancelářské prostředí vyhovovat lépe. Nálady a potřeby se ale mění, a tak i ti, kteří milují home office, si občas potřebují zajít do kanceláře, a naopak.
Přebíhání mezi různými místy může mít v práci ale i negativní důsledky. Pojďme se tedy podívat, jak je zmírnit, a jak naopak z hybridní práce vytěžit maximum.
Vytvořte si plán
U většiny lidí platí, že se jim různé činnosti nejlépe dělají na různých místech. Zkuste si proto sami udělat přehled o tom, které záležitosti rádi řešíte na dálku, a u čeho je lepší být v kanceláři s ostatními kolegy. Díky tomu budete moct svou práci lépe zorganizovat.
Když budete mít svůj (ať už fyzický, nebo pouze myšlenkový) přehled hotový, vytvořte si časový harmonogram práce. Každý den pak můžete vyhradit buď pro home office, nebo pro práci v kanceláři, a podle toho do něj zakomponovat ty úkoly, které se vám na daném místě dělají nejlépe.
Nastartujte komunikaci
Jedním z nejčastějších problémů, na který si zaměstnanci při práci na dálku stěžují, je nedostatek komunikace. Když jste totiž se svými kolegy na jednom místě, můžete své poznatky a připomínky sdílet mnohem snáze a rychleji. A i když se dnes můžeme připojit k internetu téměř odkudkoliv,, stále míváme s komunikací na dálku problém.
Pro práci v hybridním týmu máte k dispozici celou řadu zajímavých nástrojů, které vám mohou ulehčit život. Kromě klasického e-mailu můžete využít modernější platformy pro rychlejší komunikaci typu Slack či Trello. Nezapomeňte pravidelně pořádat videohovory nebo si vymezte třeba jeden den v týdnu, kdy se sejdete v kanceláři na týmové poradě.
Zároveň je důležité, abyste s kolegy mluvili na rovinu a v případě jakýchkoliv problémů si mohli, právě třeba na Slacku nebo jiné platformě, napsat. Pro manažery mohou k získání zpětné vazby skvěle posloužit zaměstnanecké platformy, ve kterých můžete vytvořit jednoduché dotazníky, a ty pak pracovníkům rozeslat.
Na oplátku pak mohou zase zaměstnanci manažerovi posílat pravidelné reporty o stavu společnosti, plánech do budoucna atd. Každému se totiž pracuje lépe ve firmě, o níž něco ví a má k ní nějaký vztah. V poslední době jsou populární také „interní podcasty“, v nichž tyto informace předává vedení společnosti svým zaměstnancům v audio podobě.
Využijte cloud
O tom, co je to cloud office a jaké má výhody jsme už psali. Ve zkratce jde ale o balíček aplikací, ke kterým máte přístup odkudkoliv. Nemusíte je totiž instalovat na svá zařízení, ale jsou dostupné online. Nejznámějším příkladem může být třeba Google Workspace nebo Microsoft 365.
Součástí většiny cloud office balíčků bývají textové či tabulkové editory, e-mailoví klienti, online úložiště, ale třeba i sdílené kalendáře nebo aplikace pro videohovory. Kromě toho, že k nim máte přístup odevšad, je jejich neopominutelnou výhodou i snadná kolaborace v rámci týmu. Ve většině programů totiž můžete pracovat se svými kolegy najednou, takže vidíte veškeré změny v reálném čase.
Sjednoťte svá pracoviště
Představte si, že máte doma u stolu šuplík s papíry po pravé straně, ale v kanceláři je to obráceně. Možná se to zdá jako drobnost, ale i takové malé rozdíly vám mohou při práci krást pozornost. Proto se snažte, aby bylo rozvržení vaší domácí i firemní kanceláře co možná nejpodobnější.
Samozřejmě, že nemůžete mít naprosto stejný setup v práci i doma, zkuste je ale připodobnit co možná nejvíce. Snažte se, aby bylo vše na stejném místě – ať už jde o kytky, papíry nebo třeba druhý monitor. Tím snížíte počet rozrušení, které vašemu mozku působí přepínání mezi dvěma různými pracovišti.
S tím souvisí ještě jedna věc, díky které může být střídání home office a práce v kanceláři jednodušší. To jsou duplikáty důležitých věcí, jež k práci potřebujete. Druhý notebook si kupovat nemusíte, ale mít dvě nabíječky, powerbanky nebo sluchátka může být extra užitečné. Jeden kus od každého si necháte doma a druhý zase zůstane v tašce. Nebudete tak muset zbytečně každý den přemýšlet, jestli jste zase někde něco nenechali, a ušetříte si nervy kvůli zapomenutému adaptéru nebo čemukoliv jinému.