13. září 2021

Aktuální gastronomické trendy (nejen) vytížených mileniálů. Už vás někdo pozval na linner?

Aktuální gastronomické trendy (nejen) vytížených mileniálů. Už vás někdo pozval na linner?

Nejspíše to všichni znáte, náročný pracovní den na home office, k tomu je potřeba rychle a efektivně nakrmit rodinu a zvířecí mazlíčky, jít nakoupit, postarat se o domácnost, být dětem celodenním mentorem a večer vyčerpáním ulehnout do postele. A jelikož takových dnů nebylo jen pár, ale v koronavirové pandemii takřka všechny, řada lidí se naučila, jak dělat věci efektivněji a časově úsporněji.

Pojďme se tedy nyní podívat, jakým způsobem koronavirová pandemie změnila stravovací návyky lidí pracujících nejen na home office, ale také v kancelářích.

Je libo brunch nebo linner?

Během pracovního dne jsme se na dlouhodobém home office naučili zkrátit čas strávený stolováním. Jelikož již nikdo nepřišel za námi kolem dvanácté do kanceláře s otázkou na rtech, kam dnes půjdeme na oběd, stalo se trendem objednat si jídlo po telefonu nebo na internetu a sloučit oběd rovnou s večeří. Takovému spojení se říká linner (spojení dvou slov „lunch“ a „dinner“), případně se v anglosaských zemích můžete setkat s názvem dunch

Nicméně abychom si vynahradili hektický pracovní týden, dopřáváme si během víkendů stále více již všem dobře známý brunch (spojení „breakfast“ a „lunch“). Tato pozdní snídaně kombinovaná s obědem obvykle přináší mnohachodový gastronomický zážitek mezi jedenáctou a patnáctou hodinou, který si obvykle líně vychutnáme s kamarády a rodinou o víkendu. Pokud byste se chtěli pustit do uspořádání brunche sami, nabízíme několik rad, které vám s jeho organizováním pomohou.

Maso s chutí luštěnin a vegetariánský protein

Již s úsměvem na tváři vzpomínáme na to, jak jsme společně s partou kolegů vyráželi do blízkých restaurací na obědy. Jen ve výjimečných situacích se objednávalo jídlo na rozvoz. Dnes je tomu právě naopak. Naučili jsme se využít této praktické služby, abychom se během pracovní vytíženosti nemuseli zabývat vařením. A jelikož se už nemusíme spoléhat jen na nejbližší restaurace, můžeme vyzkoušet něco zcela pro nás zcela neotřelého, jako jsou například známé a neznámé luštěniny. Možná vás překvapí, že luštěniny se řadí stejně jako jahody nebo borůvky mezi ovoce. Tyto pestrobarevné plody přírody skýtají nespočet druhů a pro člověka přinášejí celé množství benefitů. Luštěniny jsou bohatým zdrojem vlákniny, několika typů vitamínu B a v neposlední řadě obsahují také vysoké procento proteinů. Dále pomáhají snižovat cholesterol, snižovat hladinu cukru v krvi a zvyšovat počet „hodných“ bakterií v trávicí soustavě. 

Nejenom luštěniny, jako čočka, fazole nebo fazole, jsou bohatým zdrojem proteinu. Směle jim také konkurují sójové výrobky, jako je tempeh nebo tofu, ale také obilniny typu amarant. Skvělým zdrojem proteinu jsou také oříšky, například mandle, pistácie a také slunečnicová, dýňová a konopná semínka. 

Nepotřebujete být zrovna vegetarián, abyste ochutnali různé alternativy masa, kterých je čím dál větší množství. Můžete si vybrat již z celkem známých produktů, jako je například tofu, které je vyráběno ze sójového mléka, anebo tempeh, což je fermentovaný sójový výrobek. Z méně známých vegetariánských náhražek masa lze vyzkoušet seitan, který se vyrábí z pšeničné mouky, nebo také exotický jackfruit ve své nezralé podobě, kdy ještě není rozvinutá jeho banánově-mangová chuť.

Funkční potraviny a doplňky stravy

Jak se můžeme inspirovat nejen u mnoha influencerů na sociálních sítích, čímdál populárnější jsou doplňky stravy a funčkní potraviny a nápoje. Jejich nabídka je stále rozmanitější. Pro mnoho z nás je v rámci pracovního procesu jednodušší vypít si výživu rozpuštěnou ve vodě, nebo spolknout kapsli. Každá cílová skupina jakéhokoliv zaměření si najde to pravé – nutriční doplňky, prebiotika a probiotika, výživu zpomalující proces stárnutí, kapsle na podporu imunity, rozpouštěcí prášky do vody a výživu pro podporu duševních funkcí, zraku, kloubů či pohybového aparátu.

Mindful drinking neboli všeho s mírou

Během koronavirové pandemie se nezměnil pouze pohled na jídlo, ale také překvapivě pohled na konzumaci alkoholu. Možná to bylo zapříčiněno tím, že nebylo možné zajít s kolegy anebo s kamarády po práci na skleničku. O jaký nový trend se tedy jedná? Mindful drinking!

Mindful drinking čili uvědomělé pití může na první pohled symbolizovat spíše abstinentství. Jedná se ale o omezení konzumace alkoholu na základě vlastního dobrovolného rozhodnutí. Je opravdu třeba během večírku nebo setkání s přáteli vypít pět sklenic vína a tři koktejly, nebo stačí jen jedna sklenka prosecca? Benefitů uvědomělého pití je celá řada. Patří mezi ně například kvalitnější spánek, více životní energie, zvýšení imunity a paradoxně také zlepšení sociálního života. Začít s uvědomělým pitím není nic složitého. Zde je stručný návod:

  • Zastavte se a zamyslete se, zda vám další sklenka alkoholu pomůže se cítit lépe fyzicky, psychicky a emocionálně.
  • Naplánujte si již dopředu strategii, jak budete postupovat na společenské akci. Budete pít pomaleji? Anebo raději přejdete z alkoholických nápojů na nealkoholické?
  • Nebojte se vystoupit z řady a objednat si nealkoholický nápoj, i když vaši přátelé nebo známí budou objednávat pouze alkohol. Možná budete mile překvapeni, že se k vám přidá bez ostychu více lidí.
  • Pečlivě si vychutnávejte každý doušek a užívejte si přítomnosti!

A jak ovlivnila vaše stravovací návyky koronavirová pandemie vás?

Autor: Eliška Koňařová