1. února 2022

Jak ovlivňuje poslech hudby pracovní výkon?

Jak ovlivňuje poslech hudby pracovní výkon?

Stále více firem se v dnešní době snaží, aby se jejich zaměstnanci cítili na pracovišti dobře, a tím se podpořil jejich výkon a kvalita práce. Kromě příjemného prostředí a dobré atmosféry dokáže pracovní produktivitu ovlivnit i poslech hudby, a to jak pozitivně, tak i negativně. Tipnete si, jaký žánr je pro optimální pracovní výkony nejvhodnější?

Hudba dokáže na člověka velmi silně zapůsobit, a tím ovlivňuje i jeho pracovní výkon. Důvodem je její působení přímo v hlubinách mozku, tedy v jeho nejstarších strukturách, které jsou podle muzikoterapeuta Matěje Lipského zodpovědné za naše emoce. ,,Hudba na nás působí velice komplexně. Využívá zvuky různých frekvencí a intenzity, ale také různé tempo, harmonie, rytmus a tak dál. Proto je tak podmanivá, proto nás může tak silně zasáhnout,“ dodává.

Vliv hudby na pracovní výkony proto není tak přímočarý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Naše individualita zapříčiňuje, že každý vnímáme hudbu jinak, ať už dle oblíbenosti, aktuální nálady, věku či jiných faktorů. Přítomnost hudby obecně nemá přímý vliv na pracovní výkon člověka, ovlivňuje však jeho emoční stavy a činnosti mozku, které podmiňují pracovní výkon. Podle čeho se orientovat při výběru hudby pro ten nejlepší pracovní výkon?

Tempo

Tempo, tedy rychlost poslouchané hudby, sice neovlivňuje náladu, ale působí na aktuální emocionální nabuzení. Podle výsledků studií dokáže rychlé tempo hudby mobilizovat všechny tělesné systémy a ovlivnit rychlost dýchání, zvyšující krevní tlak a pulz. Rychlé tempo je tak vhodné, pokud se potřebujete v práci správně ,,nastartovat“. Pomalejší skladby naopak podporují uvolnění, relaxaci nervového systému a normalizaci krevního tlaku a jsou vhodné ve chvíli, kdy se potřebujete pro daný úkol zklidnit.

Text

Naši výkonnost ovlivňují i slova. Před velkou prezentací nebo pracovním pohovorem byste si proto podle psychologů měli dopřát pozitivní texty, které mají dopad na zvýšení sebevědomí a posílení ega. Pro soustředěnou práci však zvolte spíše instrumentální písně. Vnímání zpěvu a textu ovlivňuje koncentraci, což následně narušuje plynulost pracovní činnosti.

Rytmus

Vnímání rytmu hudby ovlivňuje pracovní výkon v závislosti na vykonávané činnosti. Máte v plánu pracovat spíše na monotónních úkolech? Pusťte si rytmicky stálou a pravidelnou hudbu. Ta vás může vést vyšším výkonům. Pro komplexnější úlohy, kde je potřeba více přemýšlet a nechat prostor myšlenkám, dobře poslouží hudba bez zdánlivého rytmu, jako je například hudba klasická.

Melodie

Melodie, jak už sami tušíte, ovlivňuje především naši náladu, což má samozřejmě dopad na náš pracovní výkon. Vyvarujte se poslouchání smutné a pomalé hudby při pochmurné náladě. To dokáže váš pesimistický stav leda ještě více prohloubit a rozhodně vašemu pracovnímu výkonu nepomůže.

Žánr

Firma CloudCover Music v nedávné době uskutečnila průzkum, který mimo jiné zkoumal, jaký žánr má na produktivitu největší vliv. Nejvíce oblíbeným se u zkoumaných pracovníků stal klasický rock a pop, nejméně hip-hop a heavy metal. Podle Teresy Lesuikové, která vede program hudební terapie na univerzitě v Miami, jsou tyto žánry nejoblíbenější, protože jsou s nimi spojené lidské vzpomínky.„Hudba z doby, kdy vám bylo dvacet let, kdy jste byli aktivní, bývá pro posluchače nejsilnější,“ komentovala výsledky průzkumu.

Jakou hudbu zvolit?

Určit konkrétní hudbu a její účinek však není vůbec jednoduché a neshodují se v tom ani odborníci. Zatímco někteří věří, že nejvhodnějším žánrem je ten, který má posluchač rád, jiní doporučují volit spíše hudbu instrumentální nebo alespoň hudbu takovou, kterou má člověk tak zažitou, že textům nebude věnovat pozornost. Určitě je ale dobré pečlivě zvážit popsané charakteristiky a vyzkoušet, co bude právě vám nejvíce vyhovovat. 

Pokud pracujete v kancelářích open space, dejte důraz na to, aby se hudba puštěná v pozadí nestala součástí hluku, čímž by ztratila možný účinný potenciál. Je proto nezbytné, abyste měli možnost si zvolit, zda chcete hudbu při práci vůbec poslouchat. Klíčová je vzájemná tolerance ze stran pracovníků, ale i pečlivý přístup ze stran zaměstnavatelů.

Autor: Eliška Koňařová