19. června 2022

Budoucnost práce je ve flexibilitě

Budoucnost práce je ve flexibilitě

Hybridní práce bude pro pracovní trh zásadní i v roce 2022. Tvrdí to experti společnosti Colliers. Po koronavirové pandemii je práce v kanceláři stále obestřena nejistotou, zatímco kombinace práce z kanceláře a home office nabírá na popularitě.

Vzhledem k situaci na pracovním trhu, kterou zapříčinila pandemie koronaviru, panuje ve společnosti nejistota. Flexibilní pracovní prostor se však nadále ukazuje jako životaschopný a je atraktivní možností pro společnosti, které se snaží využívat udržitelné postupy při práci.

Zaměstnanci uvítají flexibilní pracovní dobu z mnoha důvodů. Některým se lépe pracuje, když si po obědě na hodinu zdřímnou a potom mohou na projektech pracovat až do noci, kdy jsou nejproduktivnější. Podle studie Bentley University tvrdí 77 % mileniálů, že by flexibilní pracovní doba zvýšila jejich produktivitu na pracovišti. Vzhledem k jejich kladnému vztahu k digitálním technologiím není tento výsledek nijak překvapivý.

Budoucnost patří mileniálům

Generace mileniálů se navíc stane postupně tahounem pracovního trhu a dá se tedy očekávat, že flexibilita na pracovišti bude již běžnou praxí, a ne pouze žádaným benefitem. Do roku 2030 nejspíš vymizí klasický koncept práce „9 to 5“, a to hned z několika důvodů. Setkání pracovníků po celém světě se budou moct konat napříč světovými pásmy a nebude tedy ani nutné, aby byli lidé fyzicky přítomni v kanceláři. Tudíž nebude nutná ani existence kanceláře. A k čemu by poté byly úřední hodiny?

Pro zaměstnance tak bude jednodušší skloubit práci s rodinou. Mileniály totiž práce nedefinuje natolik, jako definovala předešlé generace. Postupem let se totiž nároky lidí na kvalitní čas trávený mimo práci zvyšují. Lidé se také chtějí zdokonalovat v dalších činnostech a dovednostech. Polovina mileniálů touží po tom, aby jim možnost školení poskytl jejich zaměstnavatel. Mileniálové mají skutečně pravdu v tom, že flexibilní pracovní doba činí zaměstnance produktivnějšími.

Trhy s kancelářskými nemovitostmi ve velkých amerických městech, jako jsou New York či Miami, již zaznamenaly, že hybridní způsob práce se rozšiřuje ve firmách bez ohledu na jejich velikost. Často je to patrné například na větší vytíženosti coworkingových center. 

Klienti často hledají poskytovatele tzv. flexspace, aby je podpořili v přechodu na hybridní model práce. S ohledem na nejistotu ohledně koronaviru a jeho přibývajících mutací, které se nově objevují, mnoho společností přehodnocuje, kde jejich zaměstnanci pracují. Namísto velkých kanceláří jsou v kurzu menší centralizované prostory.

Vedení mnoha společností si také uvědomilo, že členové jejich týmů jsou stejně produktivní (ne-li dokonce produktivnější), když nemusejí trávit čas dojížděním do centrální kanceláře. Flexibilní přístup, který tento styl práce umožňuje, je tedy pro mnoho společností výhodný a bude jej využívat stále více firem.

Autor: Radek Preis