15. září 2022

Nový trend práce v kanceláři: Práce vestoje neboli standing office

Nový trend práce v kanceláři: Práce vestoje neboli standing office

Sezením za počítačovým stolem strávíme při práci v kanceláři většinu dne. Se sedavým zaměstnáním jsou však spojena mnohá rizika, která mohou způsobit zdravotní komplikace a snížit naši produktivitu. Do kanceláří proto začal pronikat nový trend práce vestoje, který je podle odborníků se střídáním práce vsedě pro kancelářský život zdravější.

Podle nedávných statistik stráví člověk každý pracovní den 9,3 hodin sezením, což je ještě více času, než stráví spánkem. Dlouhým sezením si však můžeme způsobit řadu zdravotních komplikací. Nepřetržitá práce vsedě může být příčinou zvýšeného krevního tlaku či hladiny cholesterolu. Bez pohybu se navíc oslabuje nejen tělo, ale i mozek. Pokud tělu nedopřejete dostatek pohybu, nedochází k okysličování krve, která proudí do mozku, a tím se zpomaluje jeho činnost. Jak může negativní dopady nový trend práce vestoje snížit?

Lepší koncentrace i úleva pro zádové svaly 

Práce vestoje je vhodnou alternativou pro ty, kteří tráví většinu svého pracovního dne v kanceláři. Proč? Při práci na nohou tolik nezatěžujete zádové svalstvo, a díky tomu můžete předejít nepříjemným bolestem, které jsou se sedavým zaměstnáním spojeny. Celé tělo se díky stání lépe prokrvuje, a v důsledku toho se lépe soustředíte. Výhodou při práci vestoje je také lepší “uvědomění si” svého těla, což mimo jiné snadněji udržuje záda ve vzpřímené poloze a ulevuje páteři. Příjemným bonusem je větší množství spálených kalorií oproti práci vsedě.

I když je práce vestoje zdravá, celý den byste při práci stát určitě neměli. Lidské tělo nemá rádo, když ho necháváme dlouho v jedné poloze. Vyhovuje mu pohyb a změna. Proto je nejlepší střídat polohy vsedě a vestoje podle toho, jak to vaše tělo vyžaduje. Při práci vsedě nezapomínejte na zásady, které byste měli dodržovat, abyste předešli zbytečným zdravotním obtížím.

Vyberte vhodný polohovatelný stůl

Co k práci ve stoje potřebujete? Stačí pouze vybrat správný polohovatelný stůl. Na trhu je poměrně pestrá řada stolů ke stání nebo výškově polohovatelných stolů. Polohovatelné stoly nabízí tři kategorie podle ovládání – mechanicky ovládané na kliku, s písty nebo moderní, elektricky ovládané stoly.

Investice do polohovatelného stolu sice nemusí být nejlevnější, pozitivně se ale projeví na vašem zdraví, které je finančně neocenitelné. Pokud se na to díváme z pohledu zaměstnavatele, mělo by být pro něho klíčové zajistit zaměstnancům maximální pohodlí na pracovišti, které se následně odrazí na jejich produktivitě.

Polohovatelné stoly nachází uplatnění i v zasedacích místnostech či přednáškových sálech. Pro řadu manažerů může být vedení meetingu, přednášky nebo prezentace vestoje příjemnější a v posluchačích může vzbudit lepší dojem.

Nechejte tělo na práci ve stoje zvyknout

Pokud se pro práci ve stoje rozhodnete, nesnažte se hned první den celý den u práce stát. V tomto případě by vás neminuly problémy, mezi něž mohou patřit bolesti nohou, chodidel, pat nebo křečové žíly. Práci ve stoje byste měli zavést postupně a nechat tělo si na ni zvyknout. 

Než se pustíte do pořízení výškově nastavitelného stolu, je dobré si práci vestoje nejdříve vyzkoušet. Využít k tomu můžete například coworkingová centra, kde se s polohovatelnými stoly můžete v současnosti poměrně často setkat. Další variantou je vytvoření provizorního stolu doma. Díky tomu si můžete vyzkoušet, zda vám tento způsob práce bude opravdu vyhovovat. Nezapomínejte však tělo při práci vždycky udržovat v pohybu. Pohyb pomůže tělo udržet v uvolněné pozici a nebude tak docházet ke zbytečnému vnitřnímu napětí, což se může následně pozitivně projevit na vaší efektivitě.

Autor: Eliška Koňařová